Lifestyle

Jak tanio podróżować ?

separator
Opublikowany: / przez Nathallae

Odkąd pamiętam moim marzeniem były podróże. Zwiedzanie ciekawych miejsc, poznawanie lokalnej kuchni, wyczekiwanie na kolejny lot, to było coś, co napędzało mnie do życia.

Wakacje zorganizowane, czy na własną rękę ?

To zależy od tego, czy wolisz zwiedzać i poznawać dany kraj, czy preferujesz odpoczynek pod palmą. Jeśli wakacje to dla Ciebie sfera odpoczynku po gonitwie dnia codziennego i nie masz ochoty zastanawiać się gdzie i za ile spać i czy się uda, jedź na wyjazd zorganizowany. Jeśli budzisz się z myślą “ahoj przygodo” zdobywaj świat na własną rękę. Nie ukrywam, że jestem zwolenniczką tej drugiej formy podróżowania ze względu na możliwość zmieniania lokalizacji. Jeśli decydujesz się na moją formę podróży pamiętaj, aby przed zakupieniem biletów lotniczych sprawdzić, czy w danym państwie nie ma obowiązkowych szczepień. Aktualne informacje odnośnie szczepień możesz sprawdzić tutaj

ubezpieczenie 

Jeśli decydujesz się na wakacje z biurem podróży przeważnie masz w cenie podstawowe ubezpieczenie zdrowotne lub możesz je dokupić przy rezerwacji – koniecznie sprawdź sumę ubezpieczenia ! Ubezpieczenia podstawowe nie mają tzw “chorób przewlekłych” – zwróć uwagę na to w przypadku, jeśli Ciebie to dotyczy.

Jeśli planujesz wyjazd zorganizowany samodzielnie, obowiązkowo wykup ubezpiecznie podróżne. Ubezpiecznie kupisz u każdego brokera ubezpieczeniowego lub poprzez internet. Cena zależy oczywiście od okresu dni oraz sumy ubezpieczenia. W przypadku dalszych krajów naprawdę warto zapłacić 100 zł więcej, aby mieć zapewnione stosowne bezpieczeństwo.

Zwiedzanie odległych zakątków świata za cenę nad polskim morzem ?

Oczywiście da się! Kiedyś miałam wyobrażenie, że wakacje w Meksyku, na Sri lance kosztują miliony monet,  a na taką formę wypoczynku, czy też zwiedzania mogą sobie pozwolić nieliczni. Nic bardziej mylnego! Oczywiście wyjazd na dwa tygodnie na Sri Lankę nie będzie kosztował 1400 zł, ale uwierzcie mi, że cena w głównej mierze zależy od Waszej zdolności szperania ciekawych ofert w internecie oraz okresu wyjazdu. W przypadku mojej podróży na Sri Lankę lot czarterowy zakupiony na tui.pl kosztował 1499 zł w dwie strony wraz z bagażem rejsowym. 

Najważniejszy jest czas

Jeśli chcesz znaleźć tanio wyjazd zapomnij o podróżowaniu w sezonie. Sezon na dobre ceny corocznie jest praktycznie bardzo podobny. Najlepsze okresy na upolowanie lotów/hoteli:

Styczeń – wyjazdy pomiędzy 2 – 20 stycznia to idealny okres na dalsze przygody. Okresem najwyższych cen jest okres świąteczny i sylwestrowy. Pomiń ten okres. Prawdopodobieństwo trafienia atrakcyjnej oferty graniczy z cudem a początek roku to pora na zwiedzanie odległych krajów ze względu na panujący tam klimat.

Maj – po weekendzie majowym 

Czerwiec – początek miesiąca

Wrzesień – to świetny okres na bliższe kierunki jak Grecja, Portugalia, Hiszpania. Te kierunki najczęściej możemy kupić w dobrych cenach. W porównaniu do okresu lipca/sierpnia cena hotelu może być nawet o 50% tańsza!

Jak i gdzie szukać ofert ?

Nie określaj swojej destynacji, jeśli szukasz oferty w dobrej cenie, zdaj się na los no i oczywiście cenę. Mój wyjazd w lutym  na Sri Lankę był bardzo spontaniczny. Od zakupu biletów na lot do wylotu miałam 48 godzin. Poniżej przedstawiam Ci moje wyszukiwarki:

lastminuter.pl – świetna, prosta strona, na której poza wyszukiwarką zorganizowanych ofert jest okno “wyszperane w internecie ” . Znajdziesz w niej ciekawe oferty na loty czarterowe, wyprzedaże wycieczek. Warto też zapisać się na newsletter z ofertą z okazjami 

biletyczarterowe.r.pl – kolejna strona z lotami czarterowymi

tui.pl – zakładka loty czarterowe – to kopalnia fajnych lotów czarterowych często w bardzo atrakcyjnych cenach. 

skyscanner.pl – wyszukiwarka lotów. Moja metoda wyszukiwań to miasto wylotu – Polska, a destynacja docelowa ” Wszędzie”, zakreśl jeszcze okres jaki Ciebie interesuje, nie wybieraj poszczególnych dni tylko zakres miesięczny, np wrzesień i zobacz w kolejności od najtańszych lotów gdzie możesz polecieć. 

Jak szukać noclegu ?

Ja jestem zwolenniczką rezerwacji hoteli przez portal  booking.com. Wielkim plusem platformy jest polska infolinia. W przypadku problemów za granicą, gdzie często barierą jest język, obsługa portalu zadzwoni do hotelu i wyjaśni problem. Zanim zdecydujesz się na rezerwację poprzez portal booking.com sprawdź na stronie trivago.pl. Trivago to porównywarka cen w hotelach na różnych portalach zajmujących się rezerwacją online hotelu. Zdarza się, ze ten sam hotel za noc kosztuje 300 zł, a na innej platformie ten sam hotel i termin kosztuje 30 zł taniej. 

Inną formułą na szukanie noclegu jest airbnb.pl. Na Airbnb możemy znaleźć zarówno całe mieszkanie jak i pokój, który wynajmuje właściciel. Airbnb jest szczególnie ciekawą alternatywą dla hoteli w przypadku dużych aglomeracji gdzie nocleg w hotelu w ścisłym centrum jest drogi. Nocleg u osoby, która podnajmuje pokój może być zarówno tańszą alternatywą dla hotelu jak i niezliczonym źródłem informacji o mieście, gdzie gospodarz poza noclegiem przeleje na nas wiele informacji, których często nie znajdziemy w przewodniku.

Na koniec warto też wspomnieć o platformie couchsurfing.com. Platforma opiera się na zasadzie ludzi dobrej woli, którzy bezpłatnie użyczą nam kawałka podłogi, materaca lub łóżka. Ta forma podróżowania w przypadku spontanicznych wypadów jest dość kłopotliwa, ponieważ czekanie na odpowiedź gospodarza, dostępność oraz najważniejsze chęć może sprawić, iż zanim gospodarz nam odpisze nasze wakacje się skończą. 

 

Jakie są Wasze sposoby podróżowania ? Napiszcie w komentarzu 🙂

Nathallae

Studentka prawa, blogerka i instagramerka. Spośród wielu pasji do największych należą podróże w najdalsze zakątki świata i gotowanie.

Napisz komentarz